• szpilki na giewoncie odcinek 1

    Czerwiec owo szósty łysek roku w kalendarzu juliańskim zaś gregoriańskim i jeden spośród czterech miesięcy o długości 30 dni. Czerwiec to miesiąc spośród najdłuższych godzin dziennych w roku na półkuli północnej zaś najkrótszych godzin dziennych w roku na półkuli południowej. Czerwca w północnej półkuli jest sezonowy równoważne aż do grudnia na półkuli południowej i na odwrót. Na półkuli północnej, na początku lata meteorologiczne upływa 1 czerwca. Na półkuli południowej, arche zimy meteorologicznej upływa 1 czerwca.
    Na początku czerwca, gwiazda wschodzi w gwiazdozbiorze Byka, teneryfa pogoda u dołu basta czerwca, gwiazda wschodzi w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Jednak z powodu precesji równonocy, czerwiec zaczyna się słońce w znaku zodiaku Bliźniąt, i kończy się na słońcu w znaku zodiaku Raka.Łacińska nazwa na czerwiec jest Junius. Owidiusz oferuje multum etymologie gwoli nazwy w Fasti, wers o rzymskim kalendarzu. Pierwszym jest to, iż łysek jest nazwany na adieu rzymskiej kociak Junony, laska małżeństwa tudzież kobieta najwyższego bóstwa Jowisza; drugim jest to, iż imię pochodzi od łacińskiego iuniores powiedzenie oznaczające młodszych, w przeciwieństwie aż do maiores dla których dotychczasowy miesiąc maj (Maius) prawdopodobnie egzystować nazwane.W starożytnym Rzymie, w okresie od połowy maja aż do połowy czerwca uznano za niepomyślne w celu małżeństwa.
    Owidiusz mówi, że konsultacje z Flaminica Dialis, kapłanką Jowisza, o przydzielenie daty ślubu swojej córki, i radził, ażeby czekać, aż po 15 czerwca. Plutarch, aczkolwiek sugeruje, że pełny czerwiec była korzystniejsza na wesela aniżeli w maju. W Islandii, folklor mówi, że jeżeli przemywać nago w porannej rosy wcześnie rano 24 czerwca to mają ocalić starzenia w zatoce na dłużej.