• Szkolnictwo wyższe i studenci

    System oświaty w Polsce w ciągu ostatniej dekady przechodził wiele zmian. Niestety niektóre okazały się niezbyt fortunne. Wprowadzenie gimnazjum, zmiana programu nauczania oraz obniżenie wieku szkolnego do sześciu lat wzbudzały wiele kontrowersji – skutki tych decyzji będą widoczne w ciągu następnych lat. Jednak najbardziej istotną zmianą była reforma szkolnictwa wyższego. System boloński – podział na dwa stopnie: licencjat i magisterium, spowodował zamieszanie w programach nauczania. Niestety niektóre uczelnie nadal nie posiadają odpowiednio dopracowanego programu, a treści nauczania z pierwszego stopnia często powtarzane są na drugim. Zmiany dotknęły również prace dyplomowe, które są zwieńczeniem studiów. Obecnie wiele mówi się o tym, czy prace licencjackie są odpowiednim sposobem sprawdzenia wiedzy. Niestety często prace licencjackie ekonomia są jedynie powieloną treścią materiałów źródłowych.
    I dotyczy to wszystkich kierunków – prace licencjackie historia w porównaniu do takich prac dyplomowych jak prace licencjackie informatyka czy prace licencjackie pedagogika nie są odkrywcze, ale jedynie odtwórcze. Czasem studenci pierwszego stopnia prowadzą własne badania, jednak są to zazwyczaj prace licencjackie socjologia – ponieważ ten kierunek, z racji swojej specyfiki, wymaga przeprowadzania ankiet i badań. Dawniej prace magisterskie prezentowały wyższy niż dziś poziom. Wiele uczelni zdecydowało się wprowadzić egzamin kierunkowy pod koniec studiów, który ma weryfikować wiedzę nabytą podczas studiów. Oczywiście wymaga się tu również złożenia pracy – tu również dba się o autentyczność tych materiałów. Prace magisterskie ekonomia jak i prace magisterskie informatyka są przepuszczane przez programy antyplagiatowe, które mają potwierdzić unikalność opracowań.
    I choć każdy kierunek studiów ma swoją własną specyfikę wpływającą na kształt pracy, można powiedzieć, że zarówno prace magisterskie pedagogika jak i prace magisterskie psychologia są podobne pod względem metod badawczych. Wszystkie kierunki humanistyczne wymagają bowiem użycia odpowiednich narzędzi przy pisaniu takich opracowań jak na przykład prace magisterskie socjologia, co zwiększa szansę na powielanie treści.