• System edukacji w Polsce

    System edukacji w Polsce budzi wiele wątpliwości i kontrowersji. Wprowadzenie gimnazjów spowodowało duże zmieszanie w programie edukacyjnym. Wiele osób twierdzi, że znacznie go zubożyła zamiast ulepszyć. Problem pojawił się również na uczelniach wyższych, które przyjęły system boloński – dwustopniowe studia, które już po trzech pierwszych latach nadawały tytuł pierwszego stopnia. Często również studia magisterskie zamiast podejmować nowe zagadnienia bardziej szczegółowo często ograniczały się do powielania materiału z wcześniejszych lat. Być może wynikało to z niedopracowania programu, który dopiero zmienia się i kształtuje.
    Każdy z etapów studiów kończył się napisaniem pracy, której obrona owocowała uzyskaniem tytułu. Prace dyplomowe często jednak były dość wątpliwej jakości. Niejednokrotnie wykorzystywano gotowe prace licencjackie, których weryfikacja pod względem unikalności była nie do końca możliwa. Zarówno prace licencjackie jaki prace magisterskie bywały odtwórczym odtworzeniem materiałów źródłowych. Bardzo wiele zależy oczywiście od specyfiki samego kierunku. Jednak zarówno prace licencjackie historia jak prace licencjackie ekonomia mogą być napisane w sposób odkrywczy i wnosić coś nowego do obrazu badanego zagadnienia.
    Obecnie niektóre kierunki i uczelnie oprócz takich opracowań jak prace magisterskie ekonomia czy prace magisterskie informatyka wymagają również zaliczenia egzaminu ze wszystkich lat studiów. To znacznie bardziej efektywne i wymierne niż samo napisanie i obrona pracy. Dziś niemal na każdej uczelni stosuje się również system antyplagiatowy, który nie pozwala by prace licencjackie socjologia były powielonym materiałem. Niż demograficzny oraz znaczne obniżenie popularności jaką cieszyły się studia wyższe sprawia, że uczelnie tracą studentów. Właśnie dlatego kuszą młodych ludzi wieloma obietnicami i reklamami. Niestety posiadanie dziś tytułu magistra nie ma już takiego znaczenia jak dekadę temu.