• Sylwestrowe, współczesne obyczaje

    Jest jedna noc w ciągu całego roku, gdy niemal cały świat świętuje i bawi się. To oczywiście sylwester. Tradycja świętowania tej nocy jest jednak stosunkowo nowa. W dawnych czasach nasi przodkowie nie bawili się tak hucznie tej nocy. I choć wprawdzie sylwester 2013 wieszczył jak dziś początek karnawału, świętowano wtedy zupełnie inaczej. Dziś sylwester 2013/2014 upływa na tańcach, pląsach i wspólnych posiedzeń ze znajomymi. Dawniej ludzi również gromadzili się, jednak nie było aż tak wesoło.
    Sylwester i Nowy Rok były czasem, gdy większą wagę przykładano do przygotowania się na nadejście nowych dwunastu miesięcy. Od tego jak zachowywał się człowiek przeddzień Nowego Roku zależało, czy następny rok będzie łaskawy i przychylny, czy też okaże się nieudany. Dziś zapominamy o tych zasadach i regułach. Przede wszystkim gdy kończył się rok, należało pozamykać wszystkie stare sprawy – oddać długi, pogodzić się z wrogami i zażegnać wszelkie spory i waśnie.
    Dziś tylko nieliczni nadal kultywują tą tradycje. Bardziej skupiamy się na przygotowaniu do zabawy: odpowiedni strój, potrawy czy wystrój ma dla nas większe znaczenie niż wewnętrzne przygotowanie. Oczywiście nadal wiele osób wystawia sobie postanowienia noworoczne, które mają sprawić, że następny rok będzie lepszy, jednak jak wiadomo po upływie kilku tygodni, gdy Nowy Rok nie jest już taki nowy, zapominamy o naszych silnych postanowieniach poprawy.
    Z psychologicznego punktu widzenia taka cezura jaką jest przejście ze starego do nowego roku jest bardzo potrzebna – pozwala nam oczyścić się z wszelkich niepowodzeń i zacząć wszystko poniekąd od nowa – z czystą kartą. A to jest dla nas bardzo ważne, byśmy z nowym zapałem i chęcią zaczynali kolejne zadania i podejmowali wyzwania – nawet te ciężkie i wydające się niemożliwe do wykonania.