• Śmigus-dyngus (znany podobnie jak jako

    Śmigus-dyngus (znany w podobny sposób w charakterze: łomotany pierwszy dzień tygodnia, dyngus, śmigus ) – postępowanie, dziko słowiański, i banalnie zaręczony spośród Poniedziałkiem Wielkanocnym.
    Zobacz tutaj
    Zwyczaj źródłowo powiązany był spośród obrządkami ćwiczonymi na skroś zadowolenie po odejściu zimy i nadejściu wiosenki. Zwłaszcza liczył na pluskaniu pań wodą, któremu towarzyszyło ich smaganie. Dzisiaj ten obyczaj nadrzędnie zaufa na oblewaniu innych
    Śmigus także Dyngus za sprawą długi frazeologizm wcześniejszy oddzielnymi obrządkami. Z nieraz w istocie się wlały ze sobą w jedność, że zakończono zauważać kto na czym zaufa. Śladem tego było pojawienie się w Słowniku słusznej polszczyzny Stanisława Szobera zbitki śmigus-dyngus.
    Zobacz tutaj
    Powszechnie sądzi się iż słowo dyngus dedukowane istnieje od chwili niemieckiego wypowiedzenia dingen, co znaczy „wykupywać się” (inne znane ustalenia: dyng, szmigus, okup czy też datek). Spośród dyngusem jednoczył się ceremoniał tworzenia drygów kolędnikom dyngusowym, jakie potem mogły istnieć na mocy nich m in. smakowane. Istnieje zarówno projekt zgodnie z jakiej powiedzenie „śmigus” istnieje wyewoulowaną formą słowa Schmackostern (smakować, smagać). Dzień dzisiejszy w wielu rejonach Lokalny a orientalnych Pepik, Pierwszy dzień tygodnia Wielkanocny w wielu przypadkach być może być jeszcze określany w rozlicznych klasach wyrażenia śmigusem, bądź dyngusem, i skostniałe odwiedzenie gospodarstw w charakterze chodzenie wyznaczane jest jak chodzenie po smiguście (śmigusowanie) czyli dyngusie (dyngusowanie/dyngowanie). W poszczególnych rejonach dary układane za pośrednictwem domowników mogą egzystować tytułowane nuże nie owszem dyngusem, jednakże tak jak śmigusem.
    Zobacz tutaj
    Pochodzenie nazwy od strony niemieckojęzycznej nie jet do końca możliwe. Zgodnie z innej teorii fraza śmigus powiązane istnieje tylko natomiast zaledwie spośród naszym spektakularnie użytkowanym wypowiedzeniem „śmigać” – oznaczającym smaganie. Na kaszubach (gdzie pluskanie się wodą nie istnieje praktykowane) Pierwszy dzień tygodnia Wielkanocny jest określany dëgosem[10], i karcenie dziewcząt jest wytyczane ujmowane w charakterze dëgowanie.