• Przeszczepy i krwiodawstwo naprawdę ratują życie

    Medycyna coraz bardziej się rozwija. O ludzkim organizmie wiadomo już coraz więcej. Tworzone są coraz to nowe specjalizacje, których celem jest zgłębienie wiedzy o funkcjonowaniu nawet tych najmniejszych ludzkich organów i narządów. Lekarze nie tylko coraz lepiej poznają ludzkie ciało, ale znajdują sposoby, jak można je leczyć. Obecnie medycyna zna już lekarstwa na wiele chorób, które niegdyś były śmiertelne. Wciąż jednak wiele zostało do zrobienia. Specjaliści pracują wciąż nad znalezieniem sposobu na skuteczną walkę z rakiem i wirusem HIV, prowadzą też badania, które mają spowolnić procesy starzenia. Świetnie rozwija się też transplantologia.
    Przeczep narządów to dla wielu osób szansa na to, żeby znów zacząć normalnie funkcjonować. Chociaż trwają prace nad stworzeniem sztucznych narządów, to jednak obecnie wciąż poprzestaje się na przeszczepie tych prawdziwych. Mimo postępu medycyny i edukacji społeczeństwa, trudno jest jednak znaleźć dawców. Trochę łatwiej jest już z oddawaniem krwi. U wielu osób czynność ta budzi wiele obaw, jednak oddawanie krwi w specjalnie do tego oznaczonych punktach jest w pełni bezpieczne. Obok oddawania zwykłej krwi, coraz większe znaczenie zaczyna zyskiwać krew pępowinowa. Różni się ona od zwykłej tym, że zawiera komórki macierzyste.
    Dzięki nim z krwi pępowinowej tworzone są inne narządy przyszłego dziecka, jak również krew taka wykazuje wysoką zdolność do regeneracji. Krew pępowinowa jest więc niezwykle cenna z medycznego punktu widzenia. Niestety jednak jest ona wciąż dobrem rzadkim, ponieważ może zostać pobrana jedynie w czasie porodu. O chęci oddania krwi pępowinowej należy powiadomić bank krwi pępowinowej. Osoby nadzorujące pracę tej instytucji zajmą się już wszystkimi niezbędnymi formalnościami.
    Komórki macierzyste