• Nietypowe sposoby niesienia pomocy innym

    Serdeczny stosunek do drugiego człowieka sprowadza się nie tylko do bycia miłym i pomocnym. Obecnie przyjmuje on również inne wymiary. Nierzadko podjąć można nawet takie działania, które nie wymagają wielkiego wysiłku, a potrafią uratować życie drugiej osobie. Właśnie do takich działań zalicza się oddawanie krwi czy narządów, które następnie wykorzystywane są podczas przeszczepów czy operacji. Oddawanie krwi u wielu osób wzbudza jednak słuszne obawy. Strach przed osłabieniem czy omdleniem skutecznie zaś zniechęca do bycia honorowym dawcą.
    Z oddawaniem narządów jest podobnie. Ostatecznie funkcjonowanie np. z jedną nerką jest o wiele trudniejsze i wiąże się ze sporym ryzykiem. Właśnie dlatego specjaliści i lekarze tak bardzo zachęcają do przygotowania oświadczenia o możliwości wykorzystania narządów po własnej śmierci. Jeden dokument może w takim wypadku przynieść wiele dobrego. Przeszczep narządów i transfuzja krwi to jednak nie wszystkie metody wykorzystywane przez medycynę. Coraz więcej mówi się też o krwi pępowinowej, która zawiera komórki macierzyste. Śmiało można powiedzieć, że krew pępowinowa ma wręcz życiodajną moc, ponieważ wykazuje wyjątkową zdolność do regeneracji, a w dodatku to właśnie z niej powstają przyszłe dziecięce narządy.
    Krew pępowinowa i zawarte w niej komórki macierzyste, mogą więc wnieść wiele dobrego do współczesnej medycyny. Warto wiedzieć, że pobranie krwi pępowinowej nie wiąże się z żadnym bólem i dodatkowym ryzykiem, jak to ma miejsce w przypadku przeszczepów. Krew pępowinowa pobierana jest podczas porodu, trzeba tylko z wyprzedzeniem zawiadomić bank krwi pępowinowej o chęci oddania krwi. Wciąż niewiele matek decyduje się na oddanie krwi. Szkoda, ponieważ zdecydowanie się na to nie zagraża w żadnym stopniu zdrowiu matki i dziecka, a może przynieść wiele dobrego.
    Zobacz czym jest Candida