• Laboratoria badawcze i akredytacja

    Coraz szybszy rozwój przemysłu i firm zajmujących się produkcją profesjonalnych, zaawansowanych technologicznie sprzętów i maszyn, spowodowało powstanie większej ilości jednostek przyznających pozwolenia na sprzedaż produkowanego przez siebie sprzętu. Do tej pory jednostki wydające takie dokumenty były wyłącznie państwowymi instytucjami – nadzorowane były przez urzędników i specjalistów w branży. Dziś akredytowane laboratorium badawcze może być jednostką prywatną, jednak zanim samo otrzyma pozwolenie na prowadzenie takiej działalności musi przejść szereg, bardzo dokładnych kontroli oraz spełnić bardzo ściśle określone warunki.
    Akredytacja umożliwia takim laboratorium dawanie pozwoleń i certyfikatów innym firmom. Dlatego tak ważna jest ścisła kontrola takich laboratoriów. Przeprowadzają one szereg, bardzo specjalistycznych badań – sprzęt i metody jakie przy tym używają muszą być więc bardzo starannie dobierane i kontrolowane. Te wysoko wyspecjalizowane jednostki ściśle współpracują ze specjalistami oraz ośrodkami akademickimi. By dopuścić do powszechnego użytku konkretny sprzęt, należy go poddać szeregowi badań. Podstawowe testy to analiza wytrzymałościowa oraz obliczenia numeryczne, które mają określić bezpieczeństwo użytkowania danego mechanizmu. Podstawą jest również przeprowadzanie takich badań jak pomiary akustyczne i pomiary hałasu, które maja określić czy dane urządzenie jest uciążliwe i czy zagraża naszemu zdrowiu.
    Laboratoria badawcze muszą całościowo i bardzo dokładnie badać dostarczone do siebie urządzenia. W dobie obecnej cyfryzacji i nagromadzenia elektroniki we wszelkiego typu maszynach niezbędne jest również programowanie sterowników i software testing. Sztab zatrudnionych tam specjalistów tworzony jest przez fachowców w wąskiej dziedzinie wiedzy – dzięki temu możliwe jest dokładne zgłębienie danego aspektu wiedzy i dokładne zapoznanie się z właściwościami danego urządzenia.
    Bardzo często laboratoria tego typu używają również takich metod jak termowizja Kraków. Metoda termowizyjna stosowana jest bardzo szeroko – również w budownictwie, gdzie określa się szczelność i odpowiednie docieplenia budynków.